ORDYNATOR ODDZIAŁU

lek. med. Krzysztof Barczyk

specjalista II stopnia w zakresie chorób płuc

Tel. (032) 6428090 wew. 22

Oddział Rehabilitacji Pulmonologicznej – zajmuje się rehabilitacją pacjentów z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, głównie: POChP, przewlekłym zapaleniem oskrzeli, astmą oskrzelową, rozstrzeniami oskrzeli. Przewlekłe choroby układu oddechowego charakteryzują się okresowymi zaostrzeniami (jesień/zima, wiosna), wymagają systematycznego leczenia (do końca życia) i okresowej rehabilitacji w warunkach szpitalnych. Oddział prowadzi ponadto rehabilitację pacjentów po zabiegach chirurgicznych na klatce piersiowej.

Nowo otwarty oddział rehabilitacji – III pietro:

Wojewódzki Szpital Chorób Płuc  Wojewódzki Szpital Chorób Płuc  Wojewódzki Szpital Chorób Płuc 
Wojewódzki Szpital Chorób Płuc  Wojewódzki Szpital Chorób Płuc   

 

Na Oddziale Rehabilitacji prowadzona jest, przez wyspecjalizowaną kadrę fizykoterapeutów/rehabilitantów, rehabilitacja oddechowa. Rehabilitacja oddechowa stosowana jest po to, by pomóc ludziom cierpiącym na pewne schorzenia i upośledzenia układu oddechowego zachować jak największą wydajność oddechową. Głównym celem rehabilitacji jest udrożnienie kanałów przepływu powietrza, a co za tym idzie – odwracanie objawów i procesów patofizjologicznych prowadzących do niewydolności oraz poprawa ogólnego stanu zdrowia. Na proces rehabilitacji składają się ćwiczenia fizyczne, rehabilitacja oddechowa, ćwiczenia mięśni oddechowych oraz nauka relaksacji. Terapia oddechowa obejmuje techniki kontrolowania oddechu i zabiegi mające na celu toaletę drzewa oskrzelowego (drenaż ułożeniowy, oklepywanie i masaż wibracyjny) oraz aerozoloterapię.

Uzyskanie korzystnych wyników rehabilitacji układu oddechowego jest możliwe dzięki wprowadzeniu w naszym Szpitalu programu rehabilitacji pn. „Program rehabilitacji pulmonologicznej dla chorych z przewlekłą obturacyjna chorobą płuc i po zabiegach torakochirurgicznych” opracowanego przez dr Romana Nowobilskiego, Kierownika Pracowni Rehabilitacji II Katedry Chorób Wewnętrznych CM UJ, Adiunkta Wydziału Rehabilitacji Katedry Rehabilitacji Klinicznej AWF Kraków. Program ten zakłada w szczególności wykorzystanie w większym stopniu sprzętu rehabilitacyjnego do prowadzenia zajęć.

Ćwiczenia fizyczne – prowadzone są w grupach i indywidualnie. Oddział rehabilitacji oddechowej posiada doskonale wyposażone sale rehabilitacyjne, sale przeznaczone do prowadzenia aerozoloterapii oraz wykwalifikowany i doświadczony personel przyjazny pacjentowi.

 

Zajęcia rehabilitacyjne

 

Wojewódzki Szpital Chorób Płuc Wojewódzki Szpital Chorób Płuc Wojewódzki Szpital Chorób Płuc
Wojewódzki Szpital Chorób Płuc Wojewódzki Szpital Chorób Płuc Wojewódzki Szpital Chorób Płuc